Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – pobierz wzór
W niektórych życiowych sytuacjach konieczne może być przedłożenie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Taki dokument jest często wymagany np. przy składaniu wniosku o kredyt. Dowiedz się, jak otrzymać zaświadczenie.
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – co warto wiedzieć?
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to dokument stwierdzający zatrudnienie w danym przedsiębiorstwie oraz przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto uzyskiwane przez pracownika. Często jest wymagane m.in. do zawarcia umowy kredytu lub pożyczki. Z punktu widzenia pożyczkodawcy służy z kolei jako potwierdzenie zatrudnienia wnioskodawcy i pomaga zbadać jego zdolność kredytową. Pobierz wzór zaświadczenia o zatrudnieniu w PDF -> Pobierz Wzór
Kto wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?
Do wystawienia zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach jest zobowiązany pracodawca. Zatrudniony nie musi składać specjalnego pisma w tej sprawie – zakład pracy musi wydać je zawsze na wniosek pracownika, gdy ten tego potrzebuje. Dodatkowo nie istnieje limit zaświadczeń w ciągu roku. Odmowa wystawienia zaświadczenia może być uznana za działanie na szkodę pracownika.
Co powinno zawierać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach powinno zawierać przede wszystkim:
- dane pracownika – m.in. imię i nazwisko,
- numer PESEL bądź ewentualnie dane dowodu osobistego,
- miejscowość i datę wystawienia dokumentu,
- miejsce zatrudnienia,
- datę rozpoczęcia pracy,
- rodzaj umowy oraz jej długość,
- dane o wysokości dochodów,
- informację w zakresie ewentualnego obciążenia wynagrodzenia sądowymi lub administracyjnymi tytułami egzekucyjnymi,
- dane o ewentualnym wypowiedzeniu umowy o pracę,
- oświadczenia co do pozostawania zakładu pracy w stanie likwidacji albo upadłości,
- podpis pracodawcy wraz z pieczątką.
Szczegółowe informacje na temat danych, które musi obejmować zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, znajdują się w regulaminie pracy albo przepisach wewnątrzzakładowych.
Do czego jest potrzebne zaświadczenie o pracy?
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach może być potrzebne pracownikowi w wielu sytuacjach, w tym m.in.:
- w razie składania wniosku o kredyt lub pożyczkę,
- przy dokonywaniu zakupów towarów na raty,
- podczas składania wniosku o dofinansowania,
- w trakcie postępowania sądowego,
- przy zapisywaniu dziecka do przedszkola.
Nie sposób wymienić wszystkich sytuacji, w których zaświadczenie o zarobkach będzie niezbędne, jednak najczęściej taki obowiązek pojawia się przy załatwianiu spraw w bankach, urzędach czy u usługodawców, z którymi zawierasz umowy.
Co zamiast zaświadczenia o zatrudnieniu?
Czasami zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu nie jest bezwzględnie wymagane. W praktyce zdarza się, że dany podmiot chce ustalić, czy dana osoba jest zatrudniona i ile zarabia, ale nie wprowadza szczególnych wymagań co do sposobu, w jaki te okoliczności zostaną wykazane.
W takiej sytuacji, zamiast zaświadczenia o zatrudnieniu można przedłożyć np. umowę o pracę, wyciąg z konta czy dokumenty z instytucji ubezpieczeniowych.
Jak uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?
Jeśli pracodawca nie uregulował zasad wydawania zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach w regulaminie pracy albo wewnętrznych aktach, nie obowiązuje jedna, wiążąca procedura w tym zakresie. W takim wypadku o udostępnienie dokumentu musi wnioskować pracownik, ale może to zrobić w dowolnej formie, upewniając się, że prośba dotrze do pracodawcy.
Ile czasu ma pracodawca na wystawienie zaświadczenia?
Pracodawca ma obowiązek wydać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Jeśli tego nie zrobi na prośbę pracownika, może zostać uznane, że działa na jego szkodę.
Jednocześnie nie istnieją przepisy, które precyzowałyby czas na wypełnienie takiego obowiązku. Z tego powodu wydanie zaświadczenia przez pracodawcę powinno się odbyć w rozsądnym terminie.
Jak długo zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest ważne?
W przepisach nie znajdziesz też informacji na temat okresu ważności zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Dokument będzie ważny, o ile data jego wydania mieści się w zasadach ustanowionych przez konkretną instytucję – np. bank. Zazwyczaj to od 30 dni do 3 miesięcy.
Zaświadczenie o dochodach musi być zawsze zgodne z prawdą. Z tego powodu, jeśli pracownik wie, że informacje zawarte w dokumencie są już nieaktualne, powinien kolejny raz wystąpić o wydanie zaświadczenia.
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – wzór
Szczegółowy zakres informacji zawartych w zaświadczeniu o zatrudnieniu zależy od zasad obowiązujących w danym zakładzie pracy. Pracodawcy stosują różne dokumenty, jednak ich najważniejsze punkty nie różnią się od siebie znacznie. Przykładowy wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach znajdziesz poniżej.
...................................................... (pieczęć pracodawcy) ...................................................... (miejscowość, data)
Zaświadczam, że Pan/Pani …………………………. zamieszkały/a w ……………………………………………… nr PESEL………………………….. jest zatrudniony/a w przedsiębiorstwie ……………………………………. na podstawie …………………………….. zawartej na czas ………………………….. Zajmowane stanowisko to …………………………………………………………………………………………………………
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto za okres ……………….. wynosi ……………………………
Zakład pracy nie znajduje się w stanie upadłości ani likwidacji. Pracownik nie znajduje się w trakcie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Wskazane przeciętne wynagrodzenie nie jest obciążone tytułami egzekucyjnymi.
.................................................. (podpis)
Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to ważny dokument, który musi wydać pracownikowi pracodawca zawsze, gdy zatrudniony tego potrzebuje. Bez niego możesz mieć trudności z uzyskaniem kredytu czy zapisaniem dziecka do przedszkola. Nie ma jednego, wiążącego szablonu zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Zasady w tym zakresie może wprowadzać wewnętrznie zakład pracy. Jeśli potrzebujesz przykładowego dokumentu, skorzystaj z naszego wzoru zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach.