Jak i gdzie zastrzec dowód osobisty?

Utrata dowodu osobistego to niebezpieczna sytuacja, która może mieć przykre konsekwencje. Jeśli Cię spotka, zadbaj o to, aby jak najszybciej zastrzec dokument. Jak to zrobić skutecznie, szybko i bezpiecznie? Poznaj procedurę działania w razie utraty dokumentu tożsamości.

Co zrobić w sytuacji utraty dowodu osobistego?

Doszło do zagubienia Twojego dowodu osobistego? A może podejrzewasz jego kradzież? Każdy ze scenariuszy stwarza ryzyko poważnych problemów. W takiej sytuacji nie ma na co czekać – trzeba natychmiast przeprowadzić zastrzeżenie dowodu osobistego i zgłosić utracone dokumenty. Dokładny przebieg procedury zależy od okoliczności. Jak zastrzec dowód osobisty?

Skradziony dowód osobisty – gdzie zgłosić?

W przypadku kradzieży dokumentu od razu zastrzeż dokument i zgłoś się do najbliższego komisariatu policji. W takiej sytuacji nie musisz informować urzędu gminy o sytuacji, a dowód zostanie unieważniony z chwilą dokonania zgłoszenia. Dzięki temu złodziej nie wykorzysta dokumentu do celów przestępczych.

Zagubiony dowód osobisty – co zrobić?

Zgubienie dowodu osobistego prowadzi do konieczności zawiadomienia organu gminy o tym fakcie. Podmiot wyda zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, które będzie ważne do czasu wydania nowego dokumentu.

Dlaczego nie można bagatelizować utraty dowodu osobistego?

Będąc w posiadaniu dowodu osobistego, można wykonać sporo operacji w imieniu jego właściciela. Najbardziej popularne oszustwo polega na zaciągnięciu pożyczki na cudzy dokument tożsamości. Mimo że renomowani pożyczkodawcy przeprowadzają znacznie dokładniejsze procedury weryfikacyjne, to ryzyko wciąż istnieje, zwłaszcza jeśli oszust uda się z dowodem osobistym do firmy przykładającej niską wagę do bezpieczeństwa.

Z tego powodu po utracie dokumentu tożsamości trzeba jak najszybciej go zastrzec, zawiesić (w przypadku e-dowodów), bądź unieważnić. Jeżeli podejrzewasz kradzież dowodu, od razu zgłoś się na policję.

Gdzie zastrzec dowód osobisty?

Zgubiony lub skradziony dokument tożsamości można zastrzec przez zgłoszenie w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Możesz to zrobić w banku albo skorzystać z opcji zastrzeżenia dokumentu przez internet. W tym celu musisz mieć konto w BIK zarejestrowane na dane z utraconego dokumentu tożsamości.

Zastrzeżenie dowodu przez System Dokumenty Zastrzeżone

System Dokumenty Zastrzeżone jest prowadzony przez Związek Banków Polskich.

Zastrzeżenie można przeprowadzić nie tylko za pośrednictwem banku, w którym masz konto, ale również w pozostałych podmiotach zrzeszonych w Systemie DZ. To wszystkie polskie banki, a także szereg innych przedsiębiorstw i instytucji. Dzięki temu wystarczy zgłosić utratę dowodu tylko w jednym banku, aby zastrzec swój dokument tożsamości we wszystkich instytucjach należących do systemu. Kiedy chcemy zastrzec dokument w banku, którego klientem nie jesteśmy, musimy się do niego udać osobiście. W sytuacji chęci zgłoszenia zastrzeżenia dokumentu w banku, którego jesteśmy klientem, można to najczęściej zrobić również telefonicznie.

Zastrzeżenie dowodu osobistego w BIK w ramach Systemu Dokumenty Zastrzeżone

Jeśli masz konto w Biurze Informacji Kredytowej, możesz szybko zastrzec swój dowód osobisty. Wystarczy zalogować się na konto – cały proces to dosłownie „kilka kliknięć”. Po zgłoszeniu dyspozycji w ciągu kilku minut informacja o zastrzeżeniu dowodu osobistego trafi do wszystkich banków działających w Polsce.

Zastrzeżenie dowodu osobistego w ramach instytucji korzystających z Systemu Zastrzeżony Dowód ma wiele zalet. Przede wszystkim o blokadzie dowodu od razu dowie się również Poczta Polska, dzięki czemu nikt nie będzie w stanie odebrać żadnej przesyłki na taki dowód. Informacja zostaje też rozesłana do operatorów telefonii komórkowej, co jest bardzo istotne – zwłaszcza że często firmy te oferują produkty i usługi z odroczoną płatnością.

Jak zastrzec dowód w banku?

Zastrzeżenie dowodu osobistego w banku wymaga najczęściej stawienia się w placówce stacjonarnej instytucji, w której prowadzisz rachunek bankowy. Aby skutecznie i szybko zablokować dowód osobisty, musisz przejść przez proces uwierzytelnienia.

Alternatywnie proces możesz czasami przeprowadzić telefonicznie lub przez internet. W tym celu wystarczy zalogować się do bankowości internetowej i znaleźć odpowiednią opcję w panelu lub ustawieniach albo zadzwonić na infolinię. Zastrzeżenie dokumentu będzie możliwe po zdalnej weryfikacji tożsamości.

Jak unieważnić dowód osobisty w urzędzie?

Unieważnienie dowodu na skutek zgłoszenia jego utraty lub kradzieży to bezpłatna czynność, którą możesz zrealizować w urzędzie. Rodzaj urzędu zależy od miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz w średniej albo dużej miejscowości, najczęściej będzie trzeba się udać do oddziału Urzędu Miasta zajmującego się ewidencją ludności. Szczegółowe informacje powinny być dostępne na stronie internetowej wybranej jednostki samorządu terytorialnego. Po dokonaniu zgłoszenia w urzędzie otrzymasz zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Musisz się nim posługiwać do czasu wyrobienia nowego dokumentu. Zgłoszenie utraty dowodu w gminie spowoduje, że numer PESEL zostanie zastrzeżony z urzędu.

W praktyce dokument najłatwiej unieważnić przez profil zaufany. Dzięki temu nie musisz wychodzić z domu, aby dopełnić formalności.

Czy można zawiesić ważność dowodu osobistego?

Nie możesz znaleźć swojego dowodu osobistego? Nie musisz unieważniać go od razu, o ile chodzi o e-dowód, czyli dokument wydany po 4 marca 2019 roku z warstwą elektroniczną. Do wyjaśnienia sytuacji – maksymalnie na 14 dni – masz prawo czasowo zawiesić taki dokument. Dzięki temu niepowołane osoby nie będą mogły z niego korzystać. Cofnij zawieszenie e-dowodu, gdy go znajdziesz. Zawieszenie e-dowodu osobistego można przeprowadzić w urzędzie albo przez internet, o ile masz profil zaufany.1 Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni, dokument zostanie unieważniony.

Jeśli Twoje dziecko zgubiło e-dowód i masz przypuszczenia, że dokument się odnajdzie, możesz zgłosić zawieszenie e-dowodu w dedykowanej usłudze. W tym celu niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości przez profil zaufany, certyfikat kwalifikowany albo e-dowód 2.

Czy mogę cofnąć zawieszenie dowodu osobistego?

Zawieszenie dowodu osobistego możesz anulować. W tym celu skontaktuj się z bankiem albo wejdź na stronę login.gov.pl. Zaloguj się profilem zaufanym i wybierz odpowiednią opcję przy pozycji "Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu?". Status dokumentu zostanie zmieniony od ręki w Rejestrze Dowodów Osobistych.

Jakie dokumenty musisz przygotować, aby unieważnić dowód?

Jeśli doszło do uszkodzenia dowodu osobistego i zastrzegasz go przez internet, wystarczy uszkodzony dokument. Tożsamość zostanie zweryfikowana przez profil zaufany, a formularz wypełnisz online.

Zastrzeżenie dowodu w urzędzie wymaga dodatkowo wypełnienia formularza zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego (możesz go wydrukować albo uzupełnić w urzędzie) oraz innego dokumentu tożsamości, takiego jak np. paszport.

Jak szybko unieważnienie dowodu staje się skuteczne?

Unieważnienie dowodu osobistego ma skutek natychmiastowy. W urzędzie od ręki otrzymasz zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu. Pamiętaj, że takie pismo nie stanowi dokumentu tożsamości.

Jak wyrobić nowy dowód osobisty po jego utracie?

Po zgłoszeniu utraty albo uszkodzenia swojego dowodu osobistego musisz wyrobić nowy dowód osobisty zgodnie ze standardową procedurą. To bardzo ważne, ponieważ brak takiego dokumentu wiąże się z wysokimi karami. Formalności dopełnisz przez internet (potrzebujesz profilu zaufanego, certyfikatu podpisu osobistego bądź kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego) albo w urzędzie.

W pierwszym przypadku wypełnij wniosek online, a później odwiedź urząd w celu złożenia odcisków palców i wzoru podpisu. Jeśli wybierzesz drugą możliwość, udaj się do urzędu, a urzędnik poprowadzi Cię krok po kroku przez procedurę. Do wyrobienia dowodu osobistego potrzebujesz zdjęcia, które spełnia ustawowe wymogi 3.

Zagubienie dowodu osobistego i zgłoszenie utraty za granicą

Utratę dokumentu tożsamości za granicą należy zgłosić w najbliższym konsulacie. Potrzebny będzie uzupełniony formularz (otrzymasz go na miejscu lub wydrukujesz z internetu), który możesz alternatywnie przesłać pocztą albo faksem. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie swojego dowodu osobistego, dołącz go do pisma. W razie kradzieży zabierz ze sobą inny dokument tożsamości, o ile go masz.

Unieważnienie dowodu w konsulacie jest bezpłatne. Jeśli stawisz się tam osobiście, od ręki otrzymasz zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu osobistego, które będzie ważne aż do chwili wydania nowego dokumentu – maksymalnie 2 miesiące.

Utrata dowodu osobistego może przytrafić się każdemu. Aby mieć pewność, że oszuści nie wykorzystają go do celów przestępczych, jak najszybciej zastrzeż dokument. Możesz to zrobić w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Gdy będziesz mieć pewność, że nie odzyskasz dokumentu, unieważnij dowód.


Źródła:
1. https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-dowodu-osobistego-dziecka-lub-podopiecznego--uniewaznij-dowod
2. https://www.gov.pl/web/gov/zglos-lub-cofnij-zawieszenie-e-dowodu-osobistego-dziecka-lub-innej-osoby
3. Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 671 z późn. zm.).
Avatar

Anna

Opublikowano:
17 gru 2024 04:00

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube