Progi podatkowe 2024/2025 – ile jest progów, kogo dotyczą i jakie ulgi zastosować?
Próg podatkowy to graniczna wysokość dochodów, która decyduje o tym, jaka stawka podatku zostanie zastosowana. Jest kluczowym pojęciem dla skali podatkowej. Sprawdź, w jaki sposób małżonek i dzieci mogą pomóc Ci obniżyć podatek.
Znajomość zasad obliczania podatku dochodowego jest kluczowa nie tylko dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale również w ramach umowy zlecenie, umowy o dzieło czy prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
W roku podatkowym 2024/2025 nie doszło do zmian w zakresie stawki podatku czy wysokości progu podatkowego (ostatnie miały miejsce w 2022 roku), jednak wiedza z zakresu prawa podatkowego umożliwia nierzadko obniżenie podatku dochodowego. Wyjaśniamy, kogo dotyczą progi podatkowe i co zrobić, aby zapłacić jak najmniej.
Jakie progi podatkowe obowiązują w 2024/2025 roku?
Podstawą do obliczenia podatku PIT jest dochód podatnika, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Rozliczenie podatku dochodowego PIT 2024 odbywa się na podstawie dwóch progów podatkowych:
- 12% dla dochodów do 120 000 złotych;
- 32% dla dochodów powyżej 120 000 złotych.
Drugi próg podatkowy nie ma zastosowania do wszystkich dochodów podatnika. Wyższa stawka podatku dochodowego w wysokości 32% zostanie pobrana dopiero od nadwyżki powyżej 120 000.
Warto pamiętać, że w Polsce obowiązuje kwota wolna od podatku, która w 2024 roku wynosiła 30 000 złotych. Od tej kwoty nie zapłacisz podatku. Tym samym obniżka podatku z tytułu kwoty wolnej jest stała i wynosi 3600 złotych (30 000 złotych * 0,12) – zarówno w pierwszym, jak i drugim progu podatkowym. Jeśli roczne dochody podatnika nie przekroczą wartości kwoty wolnej od podatku (np. wyniosą 20 000 złotych), ten nie zapłaci podatku w ogóle.
Zasady działania skali podatkowej wraz z progami podatkowymi 2024/2025 obrazuje poniższa tabela:
Podstawa opodatkowania | Stawka podatku |
---|---|
120 000 złotych (I próg podatkowy) | 12% minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3600 złotych |
powyżej 120 000 złotych (II próg podatkowy) | 32% od nadwyżki powyżej 120 000 złotych plus 10 800 złotych |
Kwota wolna od podatku to przywilej dla osób, rozliczających się na podstawie skali podatkowej. Podatnicy, którzy wybrali inne formy opodatkowania np.: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy w formie liniowej nie mogą korzystać z odliczenia.
Aby lepiej zrozumieć, jak działa skala podatkowa, w tym progi podatkowe i kwota wolna od podatku, warto posłużyć się przykładem:
Piotr jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W 2024 roku osiągnął dochód, który po potrąceniu składki zdrowotnej i składki na ubezpieczenia społeczne wyniósł 142 678 złotych. W tych okolicznościach podatek dochodowy wyniesie:
1. W ramach pierwszego progu podatkowego:
12% * 120 000 złotych – 3600 złotych = 10 800 złotych
2. W ramach drugiego progu podatkowego:
32% * (142 678 złotych – 120 000 złotych) = 32% * 22 678 złotych = 7256,96 złotych
Łącznie: 10 800 złotych + 7256,96 złotych = 18 056,96 złotych
Piotr musi zapłacić podatek od dochodów osiągniętych w 2024 roku w wysokości 18 056,96 złotych.
Ile trzeba zarobić netto, aby przekroczyć drugi próg podatkowy? Zależy to m.in. od formy zatrudnienia czy dostępnych ulg. Bezpieczną kwotą dla większości osób będą jednak średnie roczne zarobki w wymiarze 7,5 tysięcy złotych netto miesięcznie.
Kogo dotyczą progi podatkowe?
Progi podatkowe dotyczą osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Mowa tu przede wszystkim o osobach zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz umów cywilnoprawnych, a także prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, o ile wybrali taką formę rozliczenia.
W przypadku umowy o pracę wynagrodzenie jest określane w kwocie brutto. Wypłata jest jednak znacznie niższa. Wszystko dlatego, że od pensji są odejmowane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatek dochodowy. Aby ustalić wysokość podatku, należy obliczyć podstawę opodatkowania. W tym celu od przychodu odejmuje się składki na ubezpieczenia społeczne oraz koszty uzyskania przychodów, których wysokość w przypadku umowy o pracę wynosi co do zasady od 3 do 5,4 tysięcy złotych w skali roku i zależy m.in. od odległości zakładu pracy od miejsca zamieszkania czy liczby zawartych stosunków pracy. Następnie wystarczy przemnożyć uzyskaną podstawę opodatkowania przez odpowiednią stawkę podatku z uwzględnieniem progu podatkowego 2024/2025 uwzględniając kwotę wolną od podatku, tak jak w powyższym przykładzie.
Zasady opodatkowania umów o dzieło i umów zlecenie są podobne do tych obowiązujących w zakresie umowy o pracę, z tym zastrzeżeniem, że umowy o dzieło nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, więc nie dochodzi do odjęcia składek ZUS. W obu przypadkach opodatkowanie odbywa się na zasadach ogólnych na podstawie skali podatkowej. Uzyskany w ramach umów cywilnoprawnych dochód łączysz z dochodami z umowy o pracę i stosujesz odpowiednio stawkę 12 albo 32%. Zastosowanie ma również kwota wolna od podatku. Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów zarówno w przypadku umowy o dzieło, jak i umowy zlecenie, wynoszą w podstawowej stawce 20%. Jeśli w umowie dochodzi do przekazania praw autorskich, ich wysokość ulega podwyższeniu do 50%. Dzięki zwiększonym kosztom uzyskania przychodów umowy cywilnoprawne są korzystnym sposobem rozliczenia ze zleceniodawcą. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku umowy zlecenie i umowy o dzieło nie korzystasz z ochrony pracowniczej ani nie masz prawa do płatnego urlopu.
Alternatywą dla etatu i umów cywilnoprawnych jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (współpraca B2B). W tym przypadku zachowujesz dużą elastyczność w zakresie wyboru formy opodatkowania. W 2025 roku do dyspozycji masz:
- skalę podatkową – stawka odpowiednio 12 i 32% – po przekroczeniu drugiego progu podatkowego (120 000 złotych) – podobnie jak w przypadku umowy o pracę i umów cywilnoprawnych – zapłacisz wyższy podatek;
- podatek liniowy – stawka 19% – zakłada taką samą stawkę podatku niezależnie od wysokości dochodów;
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – stawki od 2 do 17 procent w zależności od rodzaju działalności – obejmuje taki sam podatek niezależnie od wysokości dochodów i ponoszonych kosztów.
Przed wyborem formy opodatkowania w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej należy uwzględnić zarówno osiągane przychody, jak i koszty ich uzyskania. Jeśli masz stabilny dochód i ponosisz niskie koszty, opłacalny może się okazać ryczałt. W przypadku planowania wysokich zysków prawdopodobnie lepiej sprawdzi się podatek liniowy. Skala podatkowa jest wybierana najczęściej w przypadku wysokich kosztów i niskich zysków.
Jakie ulgi podatkowe pozwalają obniżyć zobowiązania?
Dobrą wiadomością dla podatników jest fakt, że swój podatek możesz obniżyć poprzez zastosowanie ulg podatkowych. Na obniżenie zobowiązania wpływają też inne preferencje, takie jak chociażby rozliczenie z małżonkiem. Ulgi dzielą się na dwie kategorie – takie, które możesz odliczyć od dochodu i te odliczane od podatku. Do najpopularniejszych należą:
- Ulga na składki zdrowotne – pozwala odliczyć zapłacone składki zdrowotne od dochodu w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Z ulgi można skorzystać w przypadku podatku liniowego (faktycznie zapłacona kwota, za 2025 r. - maksymalnie do 12 900 złotych w ciągu roku) oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (50% uiszczonej składki zdrowotnej). Nie ma możliwości skorzystania z ulgi w przypadku rozliczenia według skali podatkowej.
- Ulga na dziecko – najczęściej występujące w praktyce odliczenie podatkowe w zeznaniu PIT. Z ulgi mogą skorzystać zarówno rodzice sprawujący władzę rodzicielską, jak i opiekunowie prawni dziecka oraz rodziny zastępcze w stosunku do dzieci małoletnich, otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz kontynuujących naukę do 25 roku życia, o ile dziecko w poprzednim roku nie uzyskało dochodów wyższych niż 12-krotność renty socjalnej. Odliczenie przysługuje łącznie obojgu rodzicom. Preferencja jest możliwa w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych na formularzu PIT-36 i 37.
- Wspólne rozliczenie z małżonkiem – rozliczenie wspólnie z małżonkiem opłaca się najbardziej w przypadku dużych różnic w dochodach męża i żony, gdy jeden z nich przekracza próg podatkowy, a drugi uzyskuje dochody niższe niż 120 000 złotych. Wspólne rozliczenie sprawia, że limit obliczany jest łącznie. Może się więc okazać, że jeśli jeden z małżonków w ogóle nie pracuje albo zarabia niewiele, wysokie dochody drugiego, do których normalnie miałaby zastosowanie wyższa stawka podatku, będą opodatkowane według stawki 12%.
- Koszty uzyskania przychodu – koszty uzyskania przychodu zmniejszają podstawę opodatkowania. Im wyższe będą, tym od niższej kwoty zapłacisz podatek, więc jego łączna wysokość się obniży. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę odliczenie wynosi co do zasady maksymalnie 5400 złotych (z kilku stosunków pracy dla dojeżdżających). Wyższe koszty uzyskania przychodu są należne podatnikom, którzy przekazują prawa autorskie w związku ze swoją pracą. Maksymalnie można odliczyć 50% przychodów. Największe możliwości obniżenia podstawy opodatkowania mają przedsiębiorcy, którzy mogą odliczyć wydatki związane z uzyskaniem przychodu, a także jego zabezpieczeniem oraz zachowaniem źródła. Takie prawo jest zarezerwowane dla rozliczenia na zasadach ogólnych oraz podatku liniowego. Najczęściej stosowane w praktyce są odliczania sprzętu elektronicznego, wydatków na paliwo i szkoleń.
- Ulga na Internet – ulga na Internet pozwala odliczyć dwa lata z rzędu koszty poniesione na rachunki za usługi internetowe. Jej maksymalna wartość wynosi 760 złotych (1540 złotych w przypadku małżonków rozliczających się wspólnie).
- Ulga rehabilitacyjna – przysługuje osobom z niepełnosprawnościami oraz mającym na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnościami, które poniosły wydatki w związku z rehabilitacją lub ułatwieniem codziennego funkcjonowania. Można odliczyć ją od dochodu w przypadku rozliczenia w ramach skali podatkowej albo ryczałtu.
- Ulga termomodernizacyjna– pozwala odliczyć od dochodów wydatki poniesione na przedsięwzięcie termomodernizacyjne w istniejącym budynku mieszkalnym jednorodzinnym, bliźniaczym albo szeregowym. W 2024 roku wynosi nie więcej niż 53 tysiące złotych na jednego podatnika.
Jak legalnie zapłacić jak najmniej podatku w 2024/2025?
Już dzisiaj możesz podjąć kroki w kierunku obniżenia swoich podatków.
Pracownicy etatowi powinni szczegółowo przeanalizować przysługujące im ulgi i odliczenia. Podstawa to wykorzystanie kwoty wolnej od podatku i przeanalizowanie opłacalności rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Rodzice powinni sprawdzić, czy mogą skorzystać z ulgi na dziecko, a osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie – z ulgi na cele rehabilitacyjne. Wachlarz ulg jest naprawdę szeroki.
Z korzystnej sytuacji podatkowej mogą korzystać twórcy. Jeśli wykonujesz pracę twórczą i przekazujesz prawa autorskie lub udzielasz licencji (np. na podstawie umowy cywilnoprawnej), sprawdź, czy możesz skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu. Lista czynności, które się do tego kwalifikują, zmienia się na bieżąco w wyniku modyfikacji przepisów i wydawania przez urząd skarbowy interpretacji podatkowych. Czasami drobne przekształcenia w tytule dzieła mogą stanowić szansę na obniżenie podatku.
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą jedną z najczęściej wykorzystywanych metod optymalizacyjnych jest przemyślane zarządzanie ponoszonymi kosztami. Możesz je planować z wyprzedzeniem. Czasami opłaty, które nie muszą być uiszczone w danym miesiącu, warto przerzucić na kolejny, w którym oczekuje się wysokich przychodów.
W każdym wypadku formę opodatkowania należy na bieżąco dostosowywać do warunków prowadzenia przedsiębiorstwa.
Ciekawym sposobem na obniżenie podatku jest dokonywanie wpłat na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). W tym celu musisz mieć konto IKZE i zmieścić się w limicie wpłat. Dzięki temu wpłaty na IKZE rozliczysz w zeznaniu PIT jako ulgę podatkową.
Podsumowanie
Obowiązujące w Polsce progi podatkowe uzależniają stawkę podatku od wysokości dochodów. Jeśli przekroczysz ustalony limit, zapłacisz podwyższoną daninę od nadwyżki. Na szczęście podatnicy mają do dyspozycji szereg możliwości, aby legalnie obniżyć podatek. Dokładnie analizuj dostępne ulgi i preferencje. W ten sposób obniżysz podstawę opodatkowania lub sam podatek. Możliwości różnią się w zależności od źródła uzyskiwania dochodów. Jeśli nie czujesz się biegle w skomplikowanym świecie podatków, warto rozważyć konsultację z doradcą podatkowym.
Źródła:
https://www.podatki.gov.pl/pit/stawki-podatkowe/
https://www.podatki.gov.pl/pit/
https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/
https://www.podatki.gov.pl/dzialalnosc-gospodarcza/forma-opodatkowania/
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00264