Pożyczka od 18 lat – o czym pamiętać?

Wejście w dorosłość otwiera przed Tobą dużo nowych możliwości. Ukończenie 18. roku życia wiąże się z uzyskaniem pełnej osobowości prawnej, która pozwala na m.in. podjęcie zobowiązania finansowego. Zanim jednak wybierzesz ofertę pożyczki, dowiedz się, jak przebiega procedura wnioskowania oraz jak się do niej przygotować. O czym powinien pamiętać 18-letni klient instytucji pożyczkowej?

Pożyczka od 18 lat – podstawowe wymagania

Instytucje finansowe udzielające pożyczek przez internet kierują ofertę wyłącznie do osób pełnoletnich z ważnym dowodem osobistym, który potwierdza ukończenie 18. roku życia. Chociaż dodatkowe kryteria, które służą weryfikacji tożsamości i sytuacji finansowej konsumenta, są określane indywidualnie przez instytucje pożyczkowe, to pewne wymogi są wspólne dla wszystkich ofert. Jeżeli chcesz złożyć wniosek o pożyczkę od 18 lat, to musisz mieć:

  • nr PESEL,
  • adres zamieszkania w Polsce,
  • zdolność kredytową,
  • regularny dochód,
  • indywidualny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy,
  • aktywny numer telefonu komórkowego.

Instytucje finansowe, które udzielają pożyczek pełnoletnim obcokrajowcom, mogą wymagać przedstawienia dodatkowych dokumentów, np. karty stałego pobytu, paszportu lub zezwolenia na pobyt czasowy.

Pożyczka online dla osób pełnoletnich a zdolność kredytowa

Zaciągnięcie pożyczki online od 18 lat wymaga zdolności kredytowej umożliwiającej terminową spłatę zobowiązania finansowego włącznie z odsetkami oraz innymi kosztami. Zdolność kredytową ustala się na podstawie:

  • sytuacji finansowej 18-letniego pożyczkobiorcy, czyli źródła i wysokości dochodów, stałych wydatków na utrzymanie w skali miesiąca oraz innych zobowiązań finansowych, np. karty kredytowej z odnawialnym limitem,
  • innych czynników wpływających na spłacanie rat pożyczki, np. liczby osób na utrzymaniu klienta oraz historii kredytowej w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej)

Czy można otrzymać pożyczkę od 18 lat bez zdolności kredytowej? Nie, ponieważ to obowiązkowe kryterium, które chroni interesy zarówno pożyczkodawcy, jak i konsumenta. Brak wystarczających środków finansowych na spłatę zobowiązania wiąże się z ryzykiem spirali zadłużenia, czyli sytuacją, w której pożyczkobiorca zaciąga kolejne pożyczki na spłatę poprzednich.

Pożyczka online dla pełnoletnich konsumentów a historia kredytowa

Historia kredytowa, która pokazuje przebieg spłat dotychczasowych zobowiązań finansowych, nie jest obligatoryjna, ale ułatwia uzyskanie pożyczki. Dlaczego? Informacje pozytywne, czyli dotyczące terminowego spłacania rat, świadczą o Twoim odpowiedzialnym podejściu do pożyczania pieniędzy. Im masz lepszą wiarygodność kredytową, tym łatwiej Ci zaciągnąć kolejną pożyczkę. Instytucja finansowa postrzega Cię jako rzetelnego klienta i ponosi mniejsze ryzyko.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową przed złożeniem wniosku o pożyczkę od 18 lat? Wystarczy zalogować się do BIK-u (Biura Informacji Kredytowej) i pobrać raport w wersji bezpłatnej lub płatnej. Biura informacji gospodarczej, np. KRD (Krajowy Rejestr Długów), dostarczą Ci informacji o regulowaniu innych zobowiązań finansowych, np. rachunków za media. Pamiętaj, aby unikać pożyczek bez BIK i KRD oferowanych przez podmioty, które nie weryfikują zdolności i historii kredytowej klientów.

Dowiedz się więcej: Dlaczego pożyczki dla zadłużonych są niebezpieczne?

Jakie dokumenty są wymagane od pełnoletnich pożyczkobiorców?

Podstawowy dokument, który należy mieć, składając wniosek o pożyczkę od 18 lat, to ważny dowód osobisty. Co więcej, jeśli masz zastrzeżony numer PESEL, musisz wycofać zastrzeżenie. W przeciwnym razie instytucja pożyczkowa nie będzie mogła zawrzeć z Tobą umowy o pożyczkę.

Czy można otrzymać pożyczkę od 18 lat bez zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach? Ten dokument nie jest bezwzględnie wymagany, szczególnie jeśli składasz wniosek o stosunkowo niską pożyczkę, np. kilkaset złotych. Instytucje pożyczkowe weryfikują sytuację finansową klientów na różne sposoby, zwłaszcza jeżeli potencjalni pożyczkobiorcy nie mają umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy kontraktu. Głównym źródłem utrzymania się klienta może być np. jednoosobowa działalność gospodarcza, staż czy stypendium. Kiedy wypełniasz wniosek o pożyczkę online, podajesz źródło i wysokość dochodów. Tym sposobem składasz oświadczenie, które można sprawdzić za pomocą np. analizy transakcji na rachunku bankowym. Młodzi ludzie często rozpoczynają karierę zawodową od umów cywilnoprawnych (umów zleceń, umów o dzieło), dlatego są one akceptowane przez pożyczkodawców.

Jakie dochody powinny osiągać młode osoby, które chcą się ubiegać o pożyczkę?

Minimalna wysokość dochodów umożliwiająca uzyskanie pożyczki od 18 lat zależy od kwoty, o którą chcesz wnioskować. Im wyższa pożyczka i dłuższy okres spłaty, który wpływa na wysokość odsetek, tym większej zdolności kredytowej wymaga instytucja pożyczkowa.

Pamiętaj, że liczy się także stosunek dochodów do stałych wydatków, w tym innych zobowiązań finansowych. Kalkulator pożyczkowy pomoże Ci oszacować, ile możesz pożyczyć oraz na ile rat rozłożyć pożyczkę, aby bezproblemowo spłacać raty przy aktualnych dochodach.

Co powinien wiedzieć młody pożyczkobiorca, zanim złoży wniosek o pierwszą pożyczkę online?

Pożyczki od 18 lat mogą pokryć dowolne cele w ramach przyznanej kwoty, np.:

  • doposażenie wynajmowanego pokoju,
  • wyjazd na wakacje,
  • naprawę samochodu,
  • leczenie zwierzęcia domowego,
  • zakup pomocy naukowych na studia.

Zanim złożysz wniosek, określ, ile pieniędzy potrzebujesz. Nie pożyczaj więcej, niż to konieczne. Pamiętaj, że odsetki są naliczane od kapitału, czyli kwoty udzielonej przez instytucję pożyczkową. Jedynym wyjątkiem są pożyczki z RRSO 0%, czyli tzw. „darmowe chwilówki”. To potoczna nazwa pożyczek krótkoterminowych dla nowych klientów firm pożyczkowych. Jeżeli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 0%, pożyczkobiorca nie ponosi żadnych kosztów zobowiązania finansowego. Oddajesz tyle samo, ile pożyczysz, oczywiście pod warunkiem terminowej spłaty – zwykle w ciągu 30-61 dni.

Przeczytaj więcej: Czy na rynku istnieją darmowe pożyczki z 60-dniowym okresem spłaty?

Jak złożyć wniosek o pożyczkę dla osiemnastolatka przez internet?

Złożenie wniosku o pożyczkę od 18 lat online wymaga wypełnienia formularza, w którym podajesz takie dane, jak imię i nazwisko, adres, numer PESEL, numer konta bankowego, numer telefonu komórkowego czy informacje o dochodach. Co ważne, instytucja pożyczkowa zweryfikuje Twoją tożsamość za pomocą zdalnych środków, aby mieć pewność, że jesteś osobą, za którą się podajesz. W tym celu możesz się zalogować do bankowości elektronicznej.

To bezpieczna, szyfrowana usługa szybkiej weryfikacji, która nie zapamiętuje loginu i hasła. Dzięki niej pożyczkodawca nie tylko natychmiast potwierdzi Twoją tożsamość, ale także zweryfikuje historię transakcji na rachunku bankowym w ramach sprawdzania zdolności kredytowej. Pamiętaj, że numer konta i dane właściciela muszą się pokrywać z informacjami we wniosku o pożyczkę od 18 lat.

Ile się czeka na szybką pożyczkę przez internet od 18 lat?

Czy można otrzymać pożyczkę od 18 lat od zaraz? Tak, pieniądze mogą się pojawić na Twoim rachunku bankowym nawet w ciągu 15 minut od otrzymania pozytywnej decyzji i zawarcia umowy pożyczkowej online.

Co zrobić, aby otrzymać tak szybką pożyczkę? Po pierwsze – wypełnij poprawnie formularz. Wszelkie błędy, np. pomyłka w numerze rachunku, przyczynią się do odrzucenia wniosku. Po drugie – Twoja zdolność kredytowa musi pozwalać Ci na terminową spłatę zobowiązania i nie możesz mieć zadłużeń. Po trzecie – wybierz szybką metodę weryfikacji tożsamości. Sprawdź też, czy Twój bank całodobowo obsługuje przelewy natychmiastowe. Aktualne informacje znajdziesz na stronie Krajowej Instytucji Rozliczeniowej.

Jak przebiega spłata pożyczki dla młodych pełnoletnich osób?

Pożyczki online dla pełnoletnich osób spłaca się za pomocą przelewów zlecanych na numer rachunku bankowego podany w umowie pożyczkowej. Pamiętaj, że rata powinna zostać zaksięgowana na koncie pożyczkodawcy najpóźniej w dniu wskazanym w harmonogramie dołączonym do umowy.

Czy pożyczki dla młodych osób, które niedawno osiągnęły pełnoletność, są droższe?

Czy pożyczki od 18 lat są droższe w porównaniu z innymi produktami finansowymi? Nie, 18-letni pożyczkobiorca może ponieść takie same koszty zobowiązania, jak 36-letni klient firmy pożyczkowej. Ewentualne różnice między poszczególnymi grupami wiekowymi dotyczą:

  • zdolności kredytowej – starsza osoba może zarabiać więcej ze względu na bogatsze doświadczenie zawodowe i mieć stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony,
  • historii kredytowej – chociaż 18-letnia osoba może być samodzielna finansowo, to niekoniecznie ma za sobą terminowe spłaty kredytów czy pożyczek,
  • maksymalnej kwoty pożyczki – wynikającej z oferty pożyczkodawcy oraz zdolności do spłaty zobowiązania klienta.

Te kwestie wpływają na maksymalną kwotę pożyczki i szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Mimo wszystko to nie oznacza, że uzyskanie pożyczki tuż po osiągnięciu pełnoletności jest trudnym wyzwaniem. Pamiętaj, że starsi pożyczkobiorcy mogą utrzymywać kilkuosobową rodzinę, a 18-letnia osoba oszczędzać sporo dochodu ze względu na np. zamieszkiwanie w domu rodzinnym, co zwiększa jej zdolność kredytową.

Czy pożyczka przez internet dla 18-latków jest bezpieczna?

Tak, pożyczki internetowe dla 18-latków udzielane przez renomowane instytucje finansowe są bezpieczne. Zanim złożysz wniosek o pożyczkę online, dowiedz się, czy pożyczkodawca:

  • sprawdza zdolność kredytową i historię kredytową klientów,
  • udostępnia ważne dokumenty na stronie internetowej, np. wzór umowy pożyczki, formularz informacyjny dotyczący pożyczki konsumenckiej, tabele opłat i prowizji, regulaminy akcji promocyjnych,
  • umożliwia Ci zapoznanie się z informacjami o przetwarzaniu danych osobowych i regulaminem świadczenia usług elektronicznych przed złożeniem wniosku,
  • stosuje bezpieczne, szyfrowane metody weryfikacji tożsamości klientów za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Zobacz też: Co powinna zawierać umowa o pożyczkę?

Gdzie szukać szybkiej pożyczki dla osób, które ukończyły 18 lat?

Provident udziela pożyczek online osobom pełnoletnim, które są zdolne do terminowej spłaty zobowiązania. Jeśli masz regularne dochody i chcesz pierwszy raz skorzystać z oferty Providenta, możesz złożyć wniosek online o pożyczkę „naChwile” z RRSO 0%, którą spłacisz w jednej racie w ciągu 61 dni, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Pożyczka Samoobsługowa „bezProvizji” (RRSO 29,01%) pozwala na uzyskanie od 1000 zł do 30 000 zł, które spłaca się w 12, 18, 24, 36, 44 lub 48 comiesięcznych ratach.

W każdym jednak przypadku warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta.

Dowiedz się więcej: Na jakich warunkach można otrzymać pożyczkę 30-dniową?

Co zrobić, jeśli wniosek o pożyczkę online zostanie odrzucony?

Jeśli nie otrzymasz pożyczki przez internet dla 18-latków, musisz zwrócić uwagę, czy za negatywną decyzją stoją np. niskie i nieregularne dochody lub negatywne informacje w historii kredytowej. Osoby z zadłużeniem nie dostaną kolejnej pożyczki od renomowanej instytucji finansowej. W pierwszej kolejności zadbaj o spłatę zaległych rat. W sytuacji, w której problemem jest niska zdolność kredytowa, zastanów się, czy możesz zwiększyć dochody, np. poszerzając kompetencje i wiedzę, aby zmienić pracodawcę. Pamiętaj również o zasadach odpowiedzialnego pożyczania:

  • unikaj impulsywnych, nieprzemyślanych zakupów produktów lub usług, które tak naprawdę nie są konieczne,
  • zastanów się, czy możesz sfinansować nieprzewidziany wydatek z oszczędności. Jeśli nie, poszukaj pożyczki z RRSO 0%, dzięki której nie poniesiesz dodatkowych kosztów,
  • nie zaciągaj kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich, aby nie ryzykować powstania spirali zadłużenia,
  • dopasuj kwotę pożyczki do wydatku, aby nie pożyczać nadmiarowej kwoty.

Oferta produktowa pożyczka „naChwile” jest dostępna od 19.09.2024 r. dla nowych klientów i dotyczy pożyczki przez internet o całkowitej kwocie pożyczki od 500 zł do 4000 zł spłacanej w jednej racie. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0,00%, całkowita kwota kredytu 1500 zł, całkowita kwota do zapłaty 1500 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 0 zł. Jedna rata w wysokości 1500 zł, umowa zawierana jest na 61 dni. Kalkulacja z dnia 25.03.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie pożyczki „naChwile”.

Oferta produktowa pożyczka Samoobsługowa „bezProvizji” jest dostępna od 19.03.2025 r. i dotyczy pożyczki przez internet o całkowitej kwocie pożyczki od 1000 zł do 30 000 zł, spłacanej w 12, 18, 24, 36, 44 lub 48 ratach miesięcznych. Liczba możliwych rat jest zależna od wybranej całkowitej kwoty pożyczki. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 29,01%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 7000 zł, całkowita kwota do zapłaty 8512,03 zł, oprocentowanie stałe 15%, całkowity koszt kredytu 1512,03 zł (w tym: prowizja 0 zł, opłata przygotowawcza 40 zł, opłata za elastyczny plan spłat 611 zł, odsetki 861,03 zł), 17 miesięcznych równych rat w wysokości 472,90 zł i ostatnia, 18. rata w wysokości 472,73 zł. Kalkulacja z dnia 19.03.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie pożyczki Samoobsługowej „bezProvizji”.

Avatar

Anna

Opublikowano:
15 kwi 2025 09:30

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube