Poduszka finansowa – czym jest i ile powinna wynosić?

W życiu nie da się wszystkiego zaplanować, dlatego warto mieć poduszkę finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Niestety, co czwarta osoba w Polsce nie oszczędza i nie planuje zacząć. Wyjaśniamy, dlaczego warto mieć zabezpieczenie finansowe i jak zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to pieniądze odłożone na „czarną godzinę”. Stanowi zabezpieczenie, które pomoże dopiąć domowy budżet w kryzysowych sytuacjach – np. gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki albo stracisz pracę. Poduszka finansowa daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ po odłożone pieniądze możesz sięgnąć w każdej chwili.

Mimo że wśród Polaków zwiększa się świadomość na temat wagi oszczędzania, to wciąż spora część z nas żyje chwilą i nie myśli o długoterminowym zabezpieczeniu finansowym 1 . To błąd, który może mieć przykre konsekwencje. Fundusz awaryjny nie musi być bardzo wysoki, aby spełniał swoje funkcje.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Wysokość oszczędności, które zapewnią bezpieczeństwo finansowe, to kwestia indywidualna. Ogólnie wskazuje się jednak, że minimalna wartość poduszki finansowej w przypadku singla powinna wynosić równowartość przeciętnych trzymiesięcznych wydatków.

Rodziny muszą zgromadzić poduszkę finansową w wyższej wysokości, ponieważ wychowanie dzieci generuje więcej nieprzewidzianych kosztów, takich jak np. leczenie czy wycieczka szkolna. Dobrze, jeśli uda się odłożyć co najmniej sześciokrotność miesięcznych wydatków.

Idealną sytuacją będzie jednak, gdy wysokość finansowej poduszki bezpieczeństwa wyniesie dwunastokrotność miesięcznych dochodów. Z takiego funduszu awaryjnego uda się opłacić roczne wydatki gospodarstwa domowego, co da czas na poprawę swojej sytuacji finansowej.

Ilu Polaków ma poduszkę finansową?

Niestety, w czasach niestabilności gospodarczej i wzrostu cen mediów oraz podstawowych artykułów spożywczych oszczędzenie zeszło u Polaków na dalszy plan.

Co czwarty dorosły w naszym kraju nie ma i nie gromadzi oszczędności. Jako powód takiej sytuacji najczęściej wskazywane są za niskie zarobki oraz brak zdolności do oszczędzania. 1/3 Polaków obecnie nie odkłada pieniędzy, bo ma już poduszkę finansową. Spora część z nas przekazuje środki do oszczędności tylko wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba. Jedynie 29 procent osób przeznacza na ten cel co miesiąc określoną kwotę. Nadwyżki finansowe są inwestowane przez mniej niż 1/10 Polaków 2 .

Dlaczego warto mieć zabezpieczenie finansowe?

Dzięki poduszce finansowej Ty i Twoja rodzina zyskacie komfort finansowy. Świadomość, że nawet w razie wystąpienia nieprzewidzianych wydatków nie będziesz się martwić o budżet na ich sfinansowanie, daje poczucie bezpieczeństwa. Posiadanie oszczędności jest kluczowe w przypadku osób w różnym wieku, ale szczególnej wagi nabiera, gdy na świecie pojawiają się dzieci.

Zbudowanie poduszki finansowej dodatkowo daje swobodę działania. Gdy masz nadwyżki finansowe zgromadzone np. na rachunku oszczędnościowym łatwiej podejmować decyzje zgodne ze swoją wolą. Męczy Cię obecna praca i chciałbyś ją zmienić? A może chcesz spróbować sił we własnym biznesie? Posiadając własną poduszkę finansową, możesz łatwiej kształtować swoją karierę zawodową i realizować marzenia.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa zapewnia elastyczność. Zaoszczędzone środki możesz w razie potrzeby wydać na konkretny cel, np. jako wkład do kredytu hipotecznego, wakacje czy nowszy samochód. W takiej sytuacji warto pamiętać, aby po zrealizowaniu planów zadbać o odbudowanie poduszki finansowej

Jakie są sposoby na zbudowanie poduszki finansowej?

Myślisz o budowie poduszki finansowej, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Kluczowa jest konsekwencja i dobry plan.

Jeśli masz taką możliwość, zacznij od spłacenia swoich zobowiązań. Postaraj się o zminimalizowanie miesięcznych wydatków. W tym celu naucz się planować domowy budżet i na bieżąco kontroluj finanse osobiste.

Poduszka finansowa nie musi być od razu bardzo wysoka. Każde oszczędności zgromadzone w ramach funduszu awaryjnego są powodem do dumy. Aby zacząć, ustal niewielką kwotę na poziomie kilku tysięcy złotych, która może być przeznaczona na takie nieprzewidziane wydatki jak np. naprawa samochodu.

Zachowaj konsekwencję. Po zbudowaniu pierwszej, małej poduszki finansowej, nie przestawaj odkładać pieniędzy. Co miesiąc przeznaczaj określoną kwotę na fundusz awaryjny. Jej wysokość określ na podstawie miesięcznych dochodów i wydatków. Uważaj, aby nie była za wysoka, ponieważ to prosta droga do szybkiego zniechęcenia się. Lepiej ustalić ją na poziomie kilkuset złotych i – jeśli w danym miesiącu będzie to możliwe – uzupełnić ją później.

Postaraj się poprawić swoją sytuację finansową. Im więcej zarabiasz, tym łatwiej oszczędzać pieniądze. Porozmawiaj z szefem o podwyżce albo pomyśl o zmianie pracy. Ucz się nowych rzeczy, tak aby cały czas się rozwijać. Dzięki temu będziesz bardziej konkurencyjny na rynku pracy. Jeśli masz czas, zastanów się, jak możesz dorobić do domowego budżetu.

Jak utrzymać poduszkę finansową? Kontroluj miesięczne wydatki i szukaj oszczędności

Zbudowanie poduszki finansowej, która zapewni komfort i bezpieczeństwo, to spory sukces. Gdy osiągniesz już swój cel, proces się jednak nie kończy. Wyzwaniem w praktyce okazuje się często utrzymanie poduszki finansowej. W tym celu kontroluj miesięczne wydatki i szukaj oszczędności.

Wyznacz kwoty, które przeznaczysz w danym miesiącu na określoną kategorię wydatków i się ich trzymaj. Dla przykładu, jeśli w budżecie rozrywka została oszacowana na 300 złotych, nie przeznaczaj więcej na ten cel. Oprócz regularnych kosztów ponoszonych w związku z codziennym życiem uwzględnij też wydatki pojawiające się tylko kilka razy w roku, takie jak np. wyjazd na wakacje.

Oszczędzaj w codziennych sytuacjach, szukając promocji i eliminując niepotrzebne wydatki. W tym celu regularnie spisuj, na co wydajesz pieniądze. Po miesiącu otrzymasz dzięki temu zestawienie, które pozwoli ustalić, gdzie można szukać cięć bez obniżenia komfortu życia.

Gdzie odkładać pieniądze z poduszki finansowej?

Gdy uda Ci się zgromadzić poduszkę finansową, pomyśl o odpowiednim ulokowaniu środków. Możesz założyć rachunek oszczędnościowy, a w przypadku większych kwot – lokatę długoterminową. Dzięki temu zgromadzone oszczędności będą mniej podatne na inflację, a tym samym nie stracą na wartości. Przed wyborem produktu dokładnie sprawdź jego warunki.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa zapewnia spokój na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Środki, po które możesz sięgnąć w każdej chwili, dają większą elastyczność i podwyższają komfort życia. Zbudowanie poduszki finansowej to proces, który trwa. Aby utworzyć fundusz awaryjny, szukaj oszczędności, kontroluj wydatki i trzymaj się ustalonego planu.


Bibliografia:
1. https://bank.pl/barometr-providenta-tylko-polowa-polakow-ma-poduszke-finansowa/
2. https://www.money.pl/gospodarka/poduszka-finansowa-co-to-takiego-6822845744356160a.html
Avatar

Anna

Opublikowano:
28 cze 2024 09:30

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube