Nowe zabezpieczenia przed niechcianymi smsami
Wiadomości tekstowe wysyłane przez oszustów do niedawna były zmorą Polaków. Niechciane treści, spam czy phishing pozostawały poza kontrolą i stanowiły spore zagrożenie. Nowy system, do którego przedsiębiorcy telekomunikacyjni byli zobowiązani się przyłączyć do 16 kwietnia 2024 roku, zapewnia dodatkowe zabezpieczenia. Jak zablokować SMS?
System pozwala blokować oszustów
Czy to koniec fałszywych wiadomości informujących np. o zaległościach w płatnościach czy konieczności dopłaty do przesyłki?
Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, który służy do wymiany informacji między operatorami, CSIRT NASK, Policją oraz Prezesem UKE i ma znacznie ograniczyć ataki oszustów realizowane za pośrednictwem wiadomości SMS. Stworzone zabezpieczenia z pewnością nie wyeliminują zupełnie takich przestępstw, ale dadzą możliwość blokowania pojawiających się prób, co realnie ograniczy krąg osób zagrożonych.
System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości tekstowej. Po zgłoszeniu taki SMS nie dotrze do adresata – zostanie zablokowany już przy próbie wysłania.
Powszechne uruchomienie systemu to kolejne działania, które mają zabezpieczyć Polaków przed atakami oszustów. Nowe przepisy – oprócz wzorców – zakładają wprowadzenie dodatkowych narzędzi, które mają pomóc operatorom.
Od 25 marca przedsiębiorstwa telekomunikacyjne są też zobowiązane do blokowania wiadomości tekstowych, które zawierają fałszywe identyfikatory służące podszywaniu się pod podmioty publiczne. W tym celu rządowe instytucje opracowały wykaz nadpisów wyświetlanych po dostarczeniu SMS-a.
Uruchomiono również rejestr numerów, które są przeznaczone tylko do odbierania połączeń. To tzw. wykaz DNO. Nazwa pochodzi od angielskiego „Do Not Originate”. Numery, które zostaną umieszczone w wykazie, będą przeznaczone tylko do odbierania połączeń. Będziesz mógł na nie zadzwonić, ale nie będzie możliwości wykonania z nich połączenia wychodzącego. W ten sposób ma dojść do ograniczenia przypadków podszywania się np. pod infolinie banków.
Jak zablokować spam w telefonie?
Założenia nowych środków bezpieczeństwa są bardzo proste. Jak zablokować SMS w praktyce?
Każdy z nas może zgłosić fałszywą wiadomość tekstową do CERT Polska. Jak to zrobić?
- Jeśli otrzymałeś podejrzanego SMS-a, prześlij go na numer 8080.
- Na tej podstawie CERT utworzy wzór fałszywej wiadomości, który zostanie przekazany do operatorów.
- SMS nie będzie w przyszłości przesyłany do innych osób w Polsce.
W ten sposób przyczynisz się do podwyższenia ogólnego poziomu bezpieczeństwa naszego społeczeństwa. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą zobowiązani do nałożenia blokady. Za brak wypełnienia swoich obowiązków na firmy czekają wysokie kary.
W ten sposób fałszywe wiadomości z określonej kampanii nie dotrą do odbiorców. Jeśli uda się zarejestrować w systemie dany wzorzec SMS odpowiednio wcześnie, proces przebiegnie automatycznie i nie będzie wymagał dodatkowych działań ze strony użytkowników.
Informacje dotyczące zgłaszania incydentów dostępne są na stronie: https://incydent.cert.pl/.
Jak zablokować numer telefonu?
To nie koniec działań, które mają nas zabezpieczyć przed oszustwami. CERT Polska ma stworzyć wykaz numerów, które pozwolą wyłącznie na odbieranie połączeń. W ten sposób ma dojść do wyeliminowania realizowanych przez oszustów połączeń telefonicznych z próbami wyłudzeń – np. poprzez podszywanie się pod pracowników banku.
Pamiętaj, że już dzisiaj możesz zablokować podejrzany czy nękający numer z poziomu listy połączeń w swoim telefonie. Wystarczy, że otworzysz szczegółowe dane numeru i klikniesz pozycję taką jak „Blokuj numer” czy „Zablokuj osobę” (nazwa różni się w zależności od modelu urządzenia).
Od lat prowadzone są też działania, które mają poprawić Twoje bezpieczeństwo w internecie. Zgłoszenia domen do blokowania są możliwe za pośrednictwem Listy Ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Wskazać podejrzaną witrynę może każdy, a z rejestru korzystają operatorzy telekomunikacyjni, organizacje i przedsiębiorstwa. Strony są blokowane automatycznie, co przyczynia się do ograniczenia ataków phishingowych.
Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nowe-zabezpieczenia-przed-niechcianymi-smsami