Jak przygotować się na Święta? Przewodnik krok po kroku

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen rodzinnego ciepła i niezapomnianych wspomnień. Aby uczynić go jeszcze bardziej wyjątkowym warto przygotować się na niego z wyprzedzeniem. Jakich elementów nie może zabraknąć przy wigilijnym stole i o czym koniecznie trzeba pamiętać, szykując prezenty dla bliskich?

Jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?

Początek listopada to czas, w którym coraz częściej myślimy o zbliżających się Świętach i związanych z nimi przygotowaniach. Jak udekorować dom, jakie potrawy przyrządzić, jakie prezenty sprawią najwięcej radości naszym bliskim? Aby uniknąć stresu i nadmiernego zabiegania, warto odpowiedzieć sobie na te pytania odpowiednio wcześnie. 

Domowe porządki

Porządki świąteczne to coś, czego nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Gruntowne sprzątanie domu najlepiej rozpocząć kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Pozwoli to uniknąć stresu i późniejszej nadmiernej liczby obowiązków. Przed rozpoczęciem sprzątania dobrze jest dokładnie zaplanować, które czynności wykonamy jako pierwsze, a które możemy odłożyć na później. Warto także skorzystać z pomocy domowników i rozdzielić obowiązki. Do świątecznych porządków możemy włączyć również najmłodsze pociechy. Wycieranie kurzy czy układanie zabawek nie jest trudnym zadaniem, a sprawi, że dzieci poczują się ważną częścią przygotowań.
 
Same porządki najlepiej zaczynać od przejrzenia szaf i posegregowania ubrań. Następnie warto zajrzeć do szafek z dekoracjami oraz spiżarni. Dzięki temu będziemy wiedzieć, co jeszcze musimy zakupić przed Świętami. Na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem dobrze jest umyć okna, blaty, wyczyścić sprzęty kuchenne i wnętrza szafek, tak, aby w samą Wigilie przetrzeć jedynie kurze.

Zakupy spożywcze

Zakupy świąteczne mogą spędzać sen z powiek – szczególnie gdy wybierzemy się na nie zbyt późno. Aby oszczędzić sobie nerwów i nie przepłacić, warto rozpocząć przygotowania nieco wcześniej. Odpowiednie zaplanowanie listy zakupów uchroni nas przez zbędnymi wydatkami i pozwoli kupić to, czego naprawdę potrzebujemy. Dodatkowo, kupując część produktów wcześniej, możemy skorzystać z wielu promocji. Przy tworzeniu listy kluczowe będzie zapisywanie konkretnych produktów, jakich potrzebujemy. W przedświątecznym szaleństwie łatwo bowiem ulec różnym pokusom, na przykład zbędnym artykułom spożywczym.

Prezenty

Któż z nas nie lubi dostawać prezentów? Szczególnie tych związanych z naszymi marzeniami i dawanych prosto od serca. Aby dobrze przygotować się na święta, musimy pamiętać o sprawieniu radości naszym najbliższym. Prezenty gwiazdkowe możemy kupować w dowolnym momencie, ale zawsze z pewnym wyprzedzeniem. 

Z danych Barometru Providenta wynika, że Polacy są  pod tym względem bardzo zapobiegliwi. Blisko 1/3 osób kupuje upominki na kilka tygodni przed świętami. Co więcej – aż 15% ankietowanych okazji na prezenty poszukuje przez cały rok1.  

Świąteczne dekoracje

Jak przystroić dom na święta, aby w pełni poczuć ducha Bożego Narodzenia? Na pewno nie możemy zapominać o pachnącej lasem choince i kolorowych lampkach! Do dekorowania domu świetnie sprawdzają się również różnego rodzaju stroiki, błyszczące girlandy i nietuzinkowe bombki. Sposób strojenia domu i choinki powinien być jednak dostosowany do preferencji i gustu domowników. Niektórzy wolą ozdoby eleganckie i zwracające uwagę, inni wybierają rzeczy stworzone z ekologicznych materiałów, a jeszcze inni stawiają na przewodni kolor lub dekoracje świąteczne DIY. Jedno jest pewne – opcji jest naprawdę wiele!

Przygotowanie świątecznych potraw

Świąteczne potrawy to coś na czeka się cały rok! Aby bożonarodzeniowe gotowanie było pozytywnym doświadczeniem, warto odpowiednio wcześnie zaplanować menu. Stworzenie listy dań dopasowanych do preferencji i ilości gości znacznie ułatwi cały proces. Zamiast gotowania ogromnej ilości posiłków, lepiej postawić na mniejsze porcje ulubionych potraw, aby nie marnować jedzenia. Jeśli niektóre z potraw da się przyrządzić i zamrozić, znowu dobrym pomysłem będzie wykonanie ich z wyprzedzeniem. Możemy także poprosić rodzinę o pomoc w i podzielić się przygotowanymi potrawami.

Jak przygotować się do Świąt – kwestie finansowe

Tym, o czym nie możemy zapomnieć przed planowaniem Świąt Bożego Narodzenia, jest ustalenie budżetu. Powinien on uwzględniać nie tylko produkty potrzebne do przygotowania wigilijnych dań, ale także prezenty dla najbliższych, dedykowane dekoracje i ubrania. Z tego powodu należy z odpowiednim wyprzedzeniem dostosować wigilijne spotkanie do naszych możliwości. Barometr Providenta podaje, że średnio na organizację Bożego Narodzenia Polacy zamierzają przeznaczyć 1259 zł1.   

Jeśli okaże się, że część wydatków przerasta nasz budżet, możemy liczyć na pomoc w formie pożyczki od ręki (dostępna w Provident pożyczka dopasowana tygodniowa w gotówce z RRSO 75,22%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik zdolności kredytowej konsumenta). Dzięki niej koszty można rozłożyć na wiele rat i sprawić swoim bliskim przyjemność, na jaką zasługują. Pozbycie się stresu związanego z finansami pozwala w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą i magią świąt. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat świątecznych wydatków Polaków? Przeczytaj podsumowanie przygotowane przez Providenta. 

 

Przeczytaj także:
Pożyczka na święta – czy to dobry pomysł?
Najciekawsze pomysły na prezent dla mężczyzny

 

1 Barometr Providenta: święta kosztują Polaków coraz więcej

Avatar

Anna

Opublikowano:
01 gru 2022 08:09

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube