Ile kosztuje układanie paneli podłogowych w 2025 roku?

Panele to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów wykończenia podłóg. Wszystko ze względu na stosunkowo niską cenę, koszt montażu, a także wysoką trwałość i szeroki wybór wzorów. Sprawdzamy, ile kosztuje położenie paneli podłogowych w 2025 roku.

Co wpływa na koszt wymiany paneli?

Stawki za montaż paneli podłogowych różnią się przede wszystkim w zależności od regionu kraju. Znaczenie ma również stopień skomplikowania prac i rodzaj paneli.

Podczas wyboru paneli podłogowych warto szukać promocji i zwracać uwagę na wytrzymałość poszczególnych modeli. Przy przeglądaniu ofert ekip budowlanych weryfikuj renomę usługodawców i opinie dotychczasowych klientów.

Cena materiałów oraz koszt montażu paneli podłogowych to niejedyne wydatki, na które musisz się przygotować. Przed przystąpieniem do prac niezbędny będzie demontaż paneli czy skucie płytek. Taka usługa powinna być wliczona do ogólnych kosztów, jednak można powiedzieć, że cena demontażu waha się od 5 zł do 20 zł za metr kwadratowy w zależności od lokalizacji 1. Najwięcej zapłacisz za skuwanie płytek, nieco mniej – za demontaż parkietu, a najniższy koszt będzie związany z demontażem płytek LVT oraz paneli.

Porównanie średnich kosztów zakupu różnych rodzajów paneli podłogowych

Cena paneli podłogowych zależy przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane.

Panele laminowane

Najtańsze są co do zasady panele laminowane. Ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Wyróżnia je łatwy montaż i duża dostępność. Podczas wyboru trzeba jednak zwracać uwagę na trwałość. Sprawdzaj klasę ścieralności, która jest oznaczana literami ‘AC’ oraz cyframi od 3 do 6. Dla przykładu klasa AC3 oznacza panele o przeciętnej odporności na ścieranie, podczas gdy klasa AC4 umożliwia już poruszanie się po panelach w obuwiu wyjściowym. Najtrwalsze będą z kolei panele klasy AC5 i AC62.

Panele winylowe

Panele winylowe są droższe, ale zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć. Z tego powodu dobrze się sprawdzą w łazience i w kuchni. Wyróżnia je wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu. Nowoczesne panele winylowe świetnie imitują kamień czy drewno, zapewniając elegancki efekt.

Panele z drewna naturalnego

Najdroższe będą z kolei panele z naturalnego drewna. Taka podłoga dodatkowo dodaje stylu w pomieszczeniu i może znacząco wpłynąć na podniesienie wartości nieruchomości. Naturalne drewno jest bardzo trwałe i ma wyjątkową teksturę. Jeśli się na nie zdecydujesz, pamiętaj, aby wybrać odpowiednio wysoką klasę ścieralności.

Przeczytaj również: Jaka jest cena cyklinowania parkietu?

Poniżej znajdziesz porównanie średnich kosztów zakupu metra kwadratowego różnego rodzaju paneli w 2025 roku3.

  • Panele laminowane - 50-110 zł
  • Panele winylowe - 70-130 zł
  • Panele drewniane - 130-200 zł

Pamiętaj, aby przed zamówieniem paneli podłogowych szczegółowo wyliczyć, ile będziesz ich potrzebować. Niezbędne będą pomiary pomieszczeń. Dolicz też zapas – średnio około 5% całości zamówienia.

Cennik pozostałych materiałów – podkłady pod panele, folie, listwy przypodłogowe

Do ceny paneli podłogowych musisz doliczyć koszty dodatkowych materiałów. To przede wszystkim podkład pod panele, folia i listy przypodłogowe z łącznikami i narożnikami. Poniżej przykładowe ceny pozostałych materiałów (średnia cena za metr)4.

  • Folia - 3 zł
  • Podkład - 10 zł
  • Listwy przypodłogowe - 15 zł

Ile zapłacimy za położenie paneli podłogowych w 2025 roku?

Duży wpływ na końcowy koszt montażu paneli podłogowych ma stawka za robociznę. Ta jest zazwyczaj uzależniona od rodzaju paneli i skomplikowania prac. Najwyższe ceny robocizny odnotowuje się w dużych miastach, takich jak np. Warszawa.

Stawki za układanie paneli podłogowych przy niskim stopniu skomplikowania prac oscylują w 2025 roku w granicach od 30 do 45 złotych brutto za metr kwadratowy. Przy trudniejszych projektach cena wzrośnie, nawet do około 60 złotych za metr kwadratowy. Najdroższe będą usługi układania parkietu – nawet od 80 do 100 złotych za metr kwadratowy5.

Dodatkowo warto pamiętać, że jeśli kupujesz panele podłogowe z usługą montażu, skorzystasz z 8% stawki podatku VAT6.

Koszty ukryte i dodatkowe

Przed wymianą paneli podłogowych zastanów się, czy oprócz już wymienionych wydatków w Twoim przypadku nie będą miały zastosowania koszty dodatkowe. Zacznij od sprawdzenia, czy wylewka pod panele jest odpowiednia. Jeśli po demontażu starej podłogi okaże się, że powierzchnia ma liczne nierówności, konieczne może się okazać wykonanie wylewki. Wylewka będzie konieczna również, gdy planujesz zmodernizować ogrzewanie na podłogowe. Jej koszt to około 50 złotych za metr kwadratow7.

Nie zapomnij też o transporcie paneli ze sklepu oraz ich wniesieniu. Wydatki zminimalizujesz, zajmując się tym na własną rękę lub podniesiesz korzystając z usług ekipy remontowej, która bierze te czynności na siebie.

Przeczytaj również: Sposoby na tani remont mieszkania

Montaż paneli podłogowych nie jest skomplikowany i wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie prac. Jeśli chcesz dodatkowo oszczędzić na robociźnie, będziesz jednak potrzebować odpowiednich narzędzi. Minimum to wyrzynarka, ale przydatna może się też okazać m.in. gilotyna do cięcia paneli czy sękownik do wycinania otworów.


Źródła:
1. https://my-floor.pl/najlepsze-klasy-scieralnosci-paneli-podlogowych/#Jaka-klasa-scieralnosci-paneli-jest-najlepsza
2. https://stawkomat.pl/dodaj-wycene/item/7998-demontaz-paneli-podlogowych.html
3. https://komfort.pl/blog/ile-kosztuje-nowa-podloga-nasze-wyliczenia
4. https://kb.pl/cenniki/uslugi/cennik-ukladania-paneli-podlogowych-w-calej-polsce/
5. https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0111-kdib3-2-4012-114-2017-2-eju-8-stawka-vat-dla-184900217
6. https://okiemkosztorysanta.pl/blog/cennik-ukladania-paneli-podlogowych/
7. https://www.oferteo.pl/artykuly/wylewka-betonowa-cena-ile-zaplacisz-za-m2
Avatar

Anna

Opublikowano:
12 lut 2025 11:30

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube