Ile cyfr ma numer konta w Polsce, a ile za granicą?
Konto bankowe online to dziś jedna z podstawowych form elektronicznej bankowości. Doskonale wpisuje się w erę funkcjonowania online i ułatwia wiele procesów, które dawniej nie były możliwe. Każde konto posiada własny numer, który nie jest przypadkowy i może dostarczyć nam wiele istotnych informacji. Ile cyfr ma numer konta w Polsce i za granicą oraz czego możemy się z nich dowiedzieć? Sprawdźmy!
Numer konta – podstawa bankowości
Czym jest konto bankowe? To nic innego jak elektroniczny zapis posiadanych przez nas środków oraz należności prowadzony przez bank. To miejsce, które pomaga nam zarządzać posiadanymi pieniędzmi. Otwierając konto bankowe, możemy wpłacać i wypłacać oszczędności, dokonywać elektronicznych przelewów oraz zakupów – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ponadto wszystkie wydatki możemy kontrolować – każdy rachunek posiada rejestr, który zapisuje wszystkie wpłaty i koszty i przedstawia nam aktualny stan środków.
W przypadku dokonywania płatności i przelewów konieczna jest znajomość numeru konta bankowego. Każdy rachunek posiada indywidualny numer, który pozwala przesyłać środki za pośrednictwem internetu. W jaki sposób możemy go sprawdzić? Posiadany przez nas numer konta powinien być widoczny po zalogowaniu się do systemu bankowości internetowej.
Ile cyfr ma numer konta bankowego?
W jaki sposób zbudowany jest indywidualny numer konta bankowego w Polsce? Według Standardu Numeracji Kont Bankowych (NRB), każdy numer konta powinien być zbudowany w oparciu o określony schemat i składać się z 26 cyfr. Analizując ów ciąg, możemy dowiedzieć się, w jakim banku prowadzony jest dany rachunek – to pomocne, jeśli chcemy upewnić się, że przelewamy środki na właściwe konto.
W jaki sposób zbudowane są numery kont banków w Polsce? Oto przykład:
KK AAAAAAAA BBBBBBBBBBBBBBBB – schemat symbolizujący 26 cyfr numeru bankowego.
- KK – 2 pierwsze cyfry stanowią sumę kontrolną całego numeru rachunku. Określa się ją na podstawie pozostałych cyfr zawartych w ciągu.
- AAAAAAAA – 8 cyfr określających numer rozliczeniowy banku lub jego placówki. Dzięki niemu możemy określić, w jakiej instytucji prowadzony jest dany rachunek.
- BBBBBBBBBBBBBBBB – 16 cyfr określających numer rachunku klienta.
W przypadku elektronicznego zapisu numer rachunku NRB w systemach bankowych całość zapisywana jest jednym ciągiem. Jednak w przypadku formy papierowej, widocznej np. na dokumentach, w celu poprawy czytelności i zmniejszenia ryzyka błędu, między poszczególnymi elementami dodaje się odstęp.
Numery kont banków w Polsce – jak rozpoznać instytucję?
Jak wynika z powyższego wzoru, w numerach kont polskich banków znajdziemy numer będący identyfikatorem danego banku. Pierwsze cztery cyfry przypisane są do konkretnej instytucji bankowej, cztery kolejne natomiast oznaczają oddział, w którym rachunek założono. W jaki sposób możemy rozpoznać największe polskie banki?
- Narodowy Bank Polski – 1010
- PKO Bank Polski – 1020
- Bank Handlowy (Citi Handlowy) – 1030
- ING Bank Śląski – 1050
- BZ WBK – 1090
- mBank – 1140
- Bank Millenium – 1160
- Bank Pekao – 1240
- BOŚ Bank – 1540
- Getin Noble Bank – 2480
Kod SWIFT – co to takiego?
Dodatkowym oznaczeniem pozwalającym na zidentyfikowanie konkretnej instytucji bankowej jest kod SWIFT, znany również jako BIC (Business Identifier Code). Jego funkcja polega na określeniu, do jakiego banku przesyłamy zagraniczny przelew. Sam kod składa się z ciągu ośmiu (czasem jedenastu) znaków (cyfr i liter) – w niektórych przypadkach podczas dokonywania transakcji podanie kodu SWIFT jest konieczne.
Oto kody SWITF kilku największych polskich banków:
- PKO Bank Polski – BPKOPLPW
- Bank Handlowy (Citi Handlowy) – CITIPLPX
- ING Bank Śląski – INGBPLPW
- BZ WBK – WBKPPLPP
- mBank – BREXPLPWMBK
- Bank Millenium – BIGBPLPW
- Bank Pekao – PKOPPLPW
- BOŚ Bank – EBOSPLPW
- Getin Bank – GBGCPLPK
Różnice w numerze konta w Polsce a za granicą
Posiadanie konta bankowego to nie tylko możliwość bezpiecznego przechowywania własnych pieniędzy. To także okazja na łatwe i szybkie dokonywanie płatności i przelewów – także tych zagranicznych. Jakie są różnice w numerze konta w Polsce a za granicą?
Standardem odpowiadającym za numerację kont pozwalającą na przesyłanie środków z kont międzynarodowych jest IBAN – International Bank Account Number. Ile cyfr ma numer konta IBAN i czym różni się od tego przydzielanego przez polski bank?
Założeniem stojącym za powstaniem tego typu międzynarodowego systemu było uproszczenie systemu przelewów transgranicznych. Aktualnie numerami w tym formacie posługuje się blisko kilkadziesiąt krajów i terytoriów niezależnych na całym świecie. Numery rachunków tworzone w Polsce są zgodne z założeniami systemu, dlatego ich przeformatowanie podczas zagranicznych transakcji nie stanowi żadnego problemu.
Międzynarodowy numer rachunku bankowego powinien rozpoczynać się od specjalnego kodu umieszczonego przed ciągiem cyfr. Jest to specjalne rozróżnienie określające państwo, na terenie którego prowadzony jest wskazany rachunek bankowy. Tak więc, w przypadku Polski, taki numer będzie prezentować się następująco:
PL KK AAAAAAAA BBBBBBBBBBBBBBBB
Ile cyfr powinien mieć numer konta IBAN? Wszystko zależy od indywidualnej numeracji rachunków w kraju, do którego wysyłamy przelew. Zasada pozostaje ta sama – przed ciągiem cyfr wstawiamy oznaczenie określające wybrane państwo. Oto kilka przykładów:
- Polska - PL
- Wielka Brytania – GB
- Niemcy – DE
- Hiszpania – ES
- Francja – FR
- Włochy – IT
- Węgry – HU
- Szwecja – SE
- Czechy – CZ
- Belgia – BE
- Holandia – NL
- Irlandia – IE
- Słowacja – SK
- Słowenia – SI
Numer konta bankowego – dlaczego warto go sprawdzić?
Przed samym dokonaniem przelewu system bankowy upewnia się, czy wprowadziliśmy numer rachunku bankowego w sposób prawidłowy. Dodatkowo pobiera z bazy danych informacje, do jakiej instytucji płatność ma zostać przekazana. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy weryfikować numeru podczas wypełniania zlecenia przelewu – leży to głównie w naszym interesie.
Przede wszystkim pamiętajmy, że bank nie będzie w stanie zweryfikować błędu popełnionego w dalszej części ciągu – identyfikatorze klienta. Instytucje nie sprawdzają także, czy wprowadzona nazwa odbiorcy pokrywa się z danymi właściciela konta. Warto więc robić to rzetelnie i przed zatwierdzeniem transakcji upewnić się, że cyfry zostały wprowadzone we właściwej kolejności. Nieuwaga może poskutkować zleceniem przelewu na konto obcej osoby. Niestety w części przypadków może być to jednoznaczne z utratą pieniędzy.
O weryfikacji nie zapominajmy również przy dokonywaniu płatności zagranicznych – choć samo dodanie identyfikatora IBAN nie stanowi problemu, pamiętajmy, że w wielu krajach numer konta bankowego konstruowany jest w inny sposób niż w Polsce. Niektóre ciągi różnią się długością oraz samą konstrukcją – w przypadku Wielkiej Brytanii i Holandii do tworzenia numerów kont wykorzystuje się zarówno cyfry, jak i litery. Tu także warto kilkukrotnie przejrzeć całość przed zatwierdzeniem transakcji. Tym samym oszczędzimy sobie stresu związanego ze zwrotem środków na nasz rachunek bankowy.