8 sposobów na urządzenie efektywnego domowego biura
W czasach kiedy na rynku pracy króluje model pracy zdalnej, warto dowiedzieć się, w jaki sposób urządzić domowe biuro. Gabinet w domu to ogromna wygoda – oczywiście pod warunkiem, że jest zaaranżowany zgodnie z zasadami ergonomii i komfortu pracy. W trakcie aranżowania domowego biura warto wykorzystać sprytne sposoby na stworzenie funkcjonalnej powierzchni do pracy – nawet w niewielkich pomieszczeniach, np. monitor wbudowany w ścianę. Więcej ciekawych porad można znaleźć w poniższym artykule.
Jak urządzić domowe biuro? Od czego warto zacząć?
Według raportu opublikowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wiele osób wskazuje na liczne pozytywy wynikające pracy zdalnej.1 Warunki w domowym gabinecie nie powinny jednak odbiegać od norm, które obowiązują w biurach organizowanych przez pracodawców.
Samodzielne zagospodarowanie przestrzeni biurowej w domu to nie lada wyzwanie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto wziąć pod uwagę preferencje aranżacyjne, styl pracy oraz liczbę godzin spędzanych dziennie przed ekranem komputera w gabinecie.
Za idealną sytuację można uznać taką, kiedy w nieruchomości można wydzielić osobne pomieszczenie do zaaranżowania je na domowy gabinet. To spore ułatwienie, które nie generuje w późniejszych etapach prac tak wielu problemów związanych z tym, jak urządzić domowe biuro.
Niezależnie jednak od tego, czy dysponuje się dodatkowym pokojem, podstawowe zasady dotyczące tego od czego zacząć i jak urządzić home office są takie same. W pierwszej kolejności należy stworzyć dobry projekt pomieszczenia. Na tym etapie przyda się dokładne wymierzenie powierzchni podłogi i ścian. Dzięki temu zaplanowanie rozmieszczenia mebli, dodatków oraz urządzeń biurowych będzie o wiele łatwiejsze.
Home office – jak urządzić domowy gabinet? 4 kluczowe wskazówki
Kiedy projekt na gabinet w domu jest już gotowy, można przystąpić do właściwego procesu aranżacji i kompletowania wyposażenia do pomieszczenia przeznaczonego na home office. Oto lista kroków, których warto się trzymać:
1. Wydzielenie odpowiednich stref tematycznych – podstawową wskazówką odnośnie do tego, jak urządzić domowe biuro, jest jasne ustalenie przeznaczenia konkretnych przestrzeni w pokoju. Efektywna praca zdalna będzie możliwa tylko wtedy, kiedy domowe biuro zostanie podzielony na strefę tylko do pracy, czyli biurko, a także strefę relaksu, np. przestrzeń z fotelem lub wygodną kanapę poza biurkiem.
2. Zakup ergonomicznych mebli i akcesoriów – jeśli chodzi o pracę zdalną, warunki powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby korzystającej z domowego biura. Warto zainwestować w ergonomiczne krzesła biurowe, biurka z regulowaną wysokością, a także podstawki pod nogi, które odciążają kręgosłup podczas wielogodzinnej pracy przy biurku.
3. Montaż odpowiedniego oświetlenia – to jedna z najważniejszych kwestii, na jakie warto zwrócić uwagę podczas projektowania przestrzeni biurowej w swoim domu. Kluczowe jest nie tylko główne oświetlenie sufitowe, ale także lampy nablatowe. Dzięki temu praca zdalna jest o wiele wygodniejsza i mniej męcząca dla oczu.
4. Inwestycja w rośliny – stres rujnuje zdrowie i samopoczucie, ale można minimalizować jego negatywne efekty. Badania wykazały, że rośliny w otoczeniu pracy redukują nawet do 37% napięcia.2
Wiedząc już, jak urządzić home office, można stworzyć naprawdę przyjazne miejsce do efektywnej pracy – nawet w niewielkim pomieszczeniu swojego domu lub mieszkania.
Girts Ragelis/ https://www.shutterstock.com/pl/image-photo/riga-latvia-april-04-2020-beautiful-1702587238
Sztuczki i triki aranżacyjne, czyli jak urządzić funkcjonalne biuro w domu
Warto wykorzystać kilka trików ułatwiających stworzenie funkcjonalnego pokoju do home office. Dzięki nim nawet z pozoru Oto kilka przydatnych sposobów, które mogą sprawić, że gabinet w domu stanie się doskonałym miejscem do pracy:
1. Funkcjonalne, rozkładające się meble – to szczególnie dobre rozwiązanie dla małych powierzchni biurowych. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest rozkładane biurko z ukrytymi schowkami na urządzenia biurowe. Dodatkową opcją może być automatycznie podnoszony blat biurka, dzięki temu w trakcie pracy zdalnej można zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą.
2. Montaż monitora we wnęce ściennej – dzięki temu monitor komputerowy nie zajmuje dodatkowej powierzchni na biurku, a dodatkowo może zostać gustownie schowany w przestrzeni aranżacyjnej biura.
3. Zakup fotela masującego – to ciekawa opcja dla osób, które cenią sobie wysoki poziom ergonomii i wygody pracy.
4. Ukryte gniazdka elektryczne – zawsze warto zadbać łatwy o dostęp do źródła energii elektrycznej w domowym biurze. Montując ukryte gniazdka, np. wysuwane z blatu lub szafek można wygodnie korzystać z nich wygodnie, bez ryzyka, że złącza elektryczne lub kable będą przeszkadzać w pracy.
Zakup profesjonalnego sprzętu do zdalnego realizowania zadań może być kosztowny. Ergonomiczne fotele czy biurka z regulowaną wysokością są jednak inwestycją w codzienny komfort i lepsze samopoczucie. W sfinansowaniu zakupu może pomóc pożyczka internetowa (dostępna w Provident pożyczka Samoobsługowa PRO z RRSO 19,75%, warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik zdolności kredytowej konsumenta).
Dzięki niej wydatki rozłożą się na raty, a domowy budżet nie będzie tak obciążony. To sposób na urozmaicenie swojego dnia pracy i podarowanie sobie nieco przyjemności.
Domowe biuro – gabinet w domu. Jaki wybrać styl aranżacji?
Powierzchnia przeznaczona do home office powinna być przyjazna dla oka i jednocześnie wpływać pozytywnie na procesy myślowe podczas pracy. W tym przypadku dość istotny jest dobór odpowiedniego koloru ścian i dodatków.
Stonowane barwy sprzyjają pracy wymagającej skupienia. Do pobudzenia skrupulatnego wykonywania zadań dobrze sprawdzają się też odcienie czerwieni. Z kolei niebieski jest łączony z kreatywnością i myśleniem poza schematami.3
Organizując przestrzeń do pracy w swoim domu, warto wziąć pod uwagę 3 popularne style aranżacyjne.
styl |
cechy |
skandynawski |
|
boho |
|
angielski |
|
Tabela 1. Opracowanie własne
Praca zdalna – warunki w domowym biurze. Podsumowanie
Zapewniając sobie odpowiednie warunki do pracy w domu, można poczuć się naprawdę komfortowo i z przyjemnością wykonywać swoją pracę, bez konieczności dojazdów do siedziby firmy przez zakorkowane miasto. Każdy remont należy zacząć od projektu i wymierzenia pokoju. Następnym krokiem jest wyznaczenie koloru ścian i wyposażenia. Końcowy etap urządzania biura domowego to wybór dodatków i akcesoriów, które pomogą odprężyć się zarówno podczas pracy, jak i po niej.
Przeczytaj także:
Czy opłaca się kupić dzbanek filtrujący wodę?
Jaki rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca?
Jak uchronić oszczędności przed inflacją?
1. https://www.parp.gov.pl/component/content/article/77706:praca-zdalna-juz-nie-benefit-jeszcze-nie-codziennosc
2. https://www.uts.edu.au/about/faculty-science/partners-and-community/uts-science-focus/medical-and-biomedical-sciences/how-humble-houseplants-can-improve-your-health
3. https://www.sciencedaily.com/releases/2009/02/090205142143.htm