5 pomysłów na tanie podróżowanie dla studenta

Okres studiów to świetny czas na podróże. Długie wakacje i elastyczność ułatwiają zaplanowanie bliższych i dalszych wycieczek. Podróżowanie otwiera umysł, pozwala poznać inne kultury i nawiązać wartościowe przyjaźnie. Mimo to niektórzy studenci wychodzą z założenia, że nie stać ich na zwiedzanie świata. Nic bardziej mylnego – wystarczy umiejętnie wypatrywać okazji i planować wyjazdy w przemyślany sposób. Poznaj nasze pomysły na tanie podróżowanie dla studenta!

Dlaczego warto podróżować?

Pasję podróżniczą można obudzić w sobie w różnym wieku. Studia to wyjątkowy czas, który sprzyja wyjazdom. Brak związania stałą pracą, długie wakacje czy otwartość na nowe doświadczenia to tylko niektóre z okoliczności, które sprzyjają poznawaniu świata. Nawet jeśli do tej pory nie czułeś potrzeby podróżowania, być może warto o nim pomyśleć. Dlaczego to takie ważne?

Podróżowanie umożliwia poznawanie nowych kultur, nawiązywanie znajomości i poszerzenie perspektyw. Zwiedzanie świata zmienia postrzeganie rzeczywistości, zmienia hierarchię wartości i pozwala lepiej radzić sobie z życiowymi wyzwaniami.

Podróże są szczególnie ważne dla młodych ludzi. W czasie wypraw zagranicznych możesz szlifować język obcy, co bezpośrednio przyda się w zawodowej karierze. Podróże uczą tolerancji, poprawiają zdolności komunikacyjne i negocjacyjne. W ich trakcie nierzadko będziesz zmuszony do wyjścia z własnej strefy komfortu, dzięki czemu zyskasz pewność siebie. Nauczysz się też planowania i podejmowania wyborów.

W czasie podróży na studiach masz szansę zastanowić się nad swoją przyszłością i dowiedzieć, co tak naprawdę chciałbyś robić po zakończeniu nauki. Być może przy okazji znajdziesz ciekawe możliwości rozwoju naukowego i zawodowego, na które nie wpadłbyś, zostając w kraju.

Jak podróżować budżetowo?

Podróżowanie kojarzy Ci się z dużymi wydatkami? Wakacje w pięciogwiazdkowych hotelach bywają bardzo drogie, ale zwiedzać świat możesz także budżetowo. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz wycieczkę i będziesz trzymać się założeń. Studenci otwarci na nowe przygody, którzy są gotowi zrezygnować z luksusów w zamian za niezapomniane przeżycia, mają szanse na wyjątkowe podróże. Sprawdź, jak podróżować tanio i ruszaj w nieznane!

Sprawdź też: Kredyt online na wakacje

1. Dobrze przemyśl kierunek

Planowanie studenckich podróży zacznij od przemyślenia kierunku. Istnieją destynacje, które królują na listach najtańszych miejsc na wakacje. Wiele z nich łączy niskie koszty podróży i zakwaterowania z atrakcyjnymi cenowo atrakcjami i wyżywieniem. To właśnie od nich warto rozpocząć studenckie podróżowanie, a droższe kierunki zostawić na dalsze etapy życia. Wybór jest ogromny. W Europie szczególnie polecane są kraje takie jak Serbia, Bułgaria, Bośnia czy Łotwa. Dalsze miejsca, które przyciągają niskimi cenami, to np. Egipt czy Turcja1.

W czasie wyboru kierunku podróży pamiętaj, aby oceniać koszty wyjazdu holistycznie. Nie daj się skusić wyjątkowo tanim biletom lotniczym przed sprawdzeniem, ile zapłacisz za zakwaterowanie i jedzenie. Dla przykładu do Skandynawii jesteś w stanie polecieć już za kilkadziesiąt złotych, jednak wysokie ceny noclegów i posiłków mogą sprawić, że ostateczne koszty wyjazdu okażą się bardzo wysokie.

Nie ograniczaj swoich podróżniczych planów do zagranicy

Wydaje Ci się, że prawdziwe podróżowanie zaczyna się od wyjazdu za granicę? Nic bardziej mylnego!

Polska jest pięknym i wyjątkowo różnorodnym krajem, który daje szerokie możliwości podróżnikom. Ogromną zaletą takich wyjazdów jest fakt, że są tańsze i łatwiej dostępne. Na studentów czeka szereg tanich noclegów, w tym w schroniskach młodzieżowych czy chatach studenckich. Jeśli dołożyć do tego wysokie zniżki na transport, Polska okazuje się niedrogim miejscem na podróże dla młodych.

2. Szukaj korzystnych ofert i zniżek na transport

Podczas planowania studenckich wyjazdów jedną z głównych kategorii wydatków jest ta związana z transportem. Młodzi ludzie często nie mają problemów ze spaniem w hostelach czy pod namiotem, jednak tania organizacja przejazdów bywa dla nich prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście w różnych częściach świata da się znaleźć korzystne oferty transportu, a na studentów czekają różnego rodzaju zniżki. Podpowiadamy, jak oszczędzać na przejazdach i przelotach w czasie podróży.

Jak szukać tanich lotów?

Bilety lotnicze do wielu europejskich stolic da się kupić nawet tylko za kilkadziesiąt złotych. Aby to się udało, trzeba wiedzieć, jak szukać tego typu ofert. Podstawa to elastyczność w zakresie miejsca i terminu podróży. Na szczęście w przypadku studentów to zazwyczaj nie problem. Do tego warto korzystać ze sprawdzonych kanałów sprzedaży i zabrać się za szukanie odpowiednio wcześnie.

Gdzie szukać tanich lotów?

W celu znalezienia atrakcyjnych ofert można raz na jakiś czas odwiedzać strony przewoźników. Warto dopisać się do listy odbiorców newsletterów i otrzymywać bieżące informacje drogą mailową. Przy znajdowaniu tanich lotów niezwykle pomocne będą jednak internetowe porównywarki. Takie strony umożliwiają wyszukanie nie tylko najtańszych, ale również najkrótszych lotów spośród ofert dziesiątek linii lotniczych.

Kiedy szukać tanich lotów?

Poszukiwania tanich lotów warto rozpocząć na kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Masz oczywiście szansę trafić korzystne oferty last minute, ale najczęściej w okresie bezpośrednio poprzedzającym wylot ceny rosną.

Jako student staraj się unikać terminów weekendowych czy świątecznych. Jeśli możesz sobie pozwolić na wylot w ciągu tygodnia lub w okresie mniej popularnym wśród pracujących turystów, masz szansę znaleźć nawet dwa razy tańsze bilety. W czasie wyszukiwania lotów zwracaj szczególną uwagę na sezonowe promocje. W zależności od kierunku oraz daty wyjazdu zniżki mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Zniżki na pociąg

Długość eksploatowanych linii kolejowych w Polsce na koniec 2023 roku wyniosła 19 tysięcy kilometrów. Takie statystyki plasują nasz kraj na trzecim miejscu pod tym kątem w Europie2. Oferta przewoźników cały czas się rozwija, a ceny takiej podróży mogą być atrakcyjne szczególnie dla młodych ludzi kontynuujących naukę.

PKP Intercity na pokładach wszystkich swoich pociągów wprowadziło ulgę dla studentów w wysokości 51%3. Podobne zniżki oferują inne linie kolejowe w Europie. Sieć połączeń się rozrasta, dlatego warto sprawdzać dostępne możliwości przejazdów pociągami, aby zapewnić sobie tanią i komfortową podróż.

Autostop

Podróżowanie autostopem to sposób przemieszczania się, z którego studenci korzystają od dziesięcioleci. W ten sposób minimalizujesz koszty przejazdu, jednocześnie nawiązując nowe znajomości.

Niektórzy obawiają się zagrożeń związanych z przejazdami z nieznajomymi. W takiej sytuacji warto skorzystać z uwspółcześnionej wersji takiego rozwiązania. W sieci znajdziesz aplikacje umożliwiające współdzielenie pojazdu. Gdy chcesz dostać się w konkretne miejsce, szukasz użytkowników podróżujących w tym samym kierunku i rezerwujesz przejazd bezpośrednio przez pośrednika, mając możliwość sprawdzenia opinii o kierowcy.

Niestandardowe formy podróży

Marzysz o niestandardowej podróży, która nie nadwyręży nadmiernie Twojego studenckiego budżetu? Wsiądź na rower i ruszaj przed siebie! Podróżowanie rowerem na dalekie dystanse zyskało w ostatnich latach na popularności. Rowerem możesz się poruszać zarówno po mroźnej Skandynawii, jak i w słonecznych krajach południa. Zaletą tej formy podróżowania to duża elastyczność i niskie koszty – nie musisz płacić za żadne przejazdy, więc wydatki ograniczą się jedynie do pożywienia i noclegów.

3. Wybieraj korzystne cenowo opcje zakwaterowania

Bardzo ważnym punktem w planowaniu podróży są noclegi. Ceny hoteli w znanych turystycznie miejscach mogą przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście studenci mają do dyspozycji sporo rozwiązań, które umożliwiają znaczne oszczędności.

Jeśli zakwaterowanie w czasie podróży traktujesz tylko jako miejsce do spania, a na miejscu planujesz dużo zwiedzać, postaw na niższej klasy hotele i lokalne pensjonaty albo prywatne apartamenty. Jeszcze tańszym rozwiązaniem będzie pobyt w wieloosobowym pokoju w hostelu. W ten sposób nie tylko masz szansę ograniczyć koszt noclegu za noc do kilkudziesięciu złotych, ale również zyskujesz szansę na poznanie ciekawych ludzi.

Dobrym rozwiązaniem dla osób otwartych na nowe znajomości jest też couchsurfing. Rozwiązanie jest proste – gospodarze udostępniają miejsce w swoim domu. Gości wybierają na podstawie opinii zebranych w dedykowanym portalu. Istnieje sporo odmian couchsuringu. Dla przykładu niektórzy właściciele oferują darmowe noclegi w zamian za opiekę nad pupilem w czasie ich nieobecności.

Wybierasz się do ciepłych krajów i chcesz maksymalnie ograniczyć koszty podróży? Pomyśl o spaniu w namiocie. Namiot możesz kupić już za około 100 złotych albo wypożyczyć. Do tego wystarczy śpiwór i karimata. W niektórych krajach przepisy dopuszczają spanie „na dziko”. Jeśli to niemożliwe albo chcesz mieć dostęp do zaplecza sanitarnego, postaw na pola namiotowe.

Gdzie szukać tanich noclegów?

Tanich noclegów warto szukać w internetowych porównywarkach oraz portalach łączących właścicieli nieruchomości z osobami poszukującymi noclegu. Czasami można na nich trafić na oferty znacznie atrakcyjniejsze cenowo niż bezpośrednio na stronie obiektu. Dedykowane portale zostały też stworzone do couchsurfingu.

4. Postaraj się oszczędzać na wyżywieniu

Tanie jedzenie podczas studenckich wyjazdów nie musi ograniczać się do niezdrowych przekąsek złapanych na szybko w sklepie spożywczym czy codziennego jedzenia w fast foodach. Wystarczy, że przed wyjazdem poświęcisz czas na wyszukanie tanich, lokalnych restauracji i sprawdzisz, jakie produkty warto kupować w lokalnych sklepach.

Na wyżywieniu oszczędzisz, jedząc jeden posiłek na mieście i pozostałe przygotowując samodzielnie. Hostele czy apartamenty mają najczęściej ogólnodostępną kuchnię, która ułatwi to zadanie. Dowiedz się, które sieci spożywcze oferują w danym regionie najniższe ceny i weryfikuj, które produkty pozwolą jednocześnie spróbować lokalnych wyrobów i nie zbankrutować.

5. Rozsądnie wybieraj wydarzenia rozrywkowe i kulturalne

Jeśli nie chcesz wydać za dużo na wyjeździe, jeszcze przed podróżą przejrzyj dostępne atrakcje i wybierz, które chcesz odwiedzić. W wielu miastach bilety do muzeów czy galerii są bezpłatne albo znacznie tańsze dla studentów. W takim wypadku warto z nich skorzystać. Korzystne cenowo mogą też okazać się tzw. city passy, które umożliwiają odwiedzenie kilku określonych atrakcji w korzystnej cenie, a czasami obejmują dodatkowo prawo przejazdów komunikacją miejską.

W czasie studenckich podróży unikaj niepotrzebnych wydatków. Rozsądnie wybieraj pamiątki, ponieważ większość produktów dostępnych w sklepach dla turystów to niskiej jakości wyroby. Jeśli chcesz iść na imprezę, poszukaj miejsca dedykowanego studentom. Ceny wejściówek i napojów mogą być tam znacznie niższe.

Studia to świetny czas na podróże. Nawet jeśli nie masz wysokiego budżetu, możesz zacząć wyjazdy już teraz, planując je budżetowo. Korzystając z naszych porad, zwiedzisz Polskę i świat w niskiej cenie. Jeśli zachęcisz do podróży swoich znajomych, Wasze szanse na tanie zaplanowanie wyjazdu rosną. Jeśli zaś mimo wszystko brakuje Ci środków na podróżowanie, rozważ pożyczkę dostępną również dla studentów z RRSO 29,01% (pożyczka Samoobsługowa „bezProvizji”) w Providencie. Warunkiem otrzymania pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej.


Oferta produktowa pożyczka Samoobsługowa „bezProvizji” jest dostępna od 19.03.2025 r. i dotyczy pożyczki przez internet o całkowitej kwocie pożyczki od 1000 zł do 30 000 zł, spłacanej w 12, 18, 24, 36, 44 lub 48 ratach miesięcznych. Liczba możliwych rat jest zależna od wybranej całkowitej kwoty pożyczki. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 29,01%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 7000 zł, całkowita kwota do zapłaty 8512,03 zł, oprocentowanie stałe 15%, całkowity koszt kredytu 1512,03 zł (w tym: prowizja 0 zł, opłata przygotowawcza 40 zł, opłata za elastyczny plan spłat 611 zł, odsetki 861,03 zł), 17 miesięcznych równych rat w wysokości 472,90 zł i ostatnia, 18. rata w wysokości 472,73 zł. Kalkulacja z dnia 19.03.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie pożyczki Samoobsługowej „bezProvizji”.


Źródła:
1. https://www.alienatours.pl/relacje/tanie-kraje-na-wakacje-gdzie-tanio-na-wakacje
2. https://www.sektorkolejowy.pl/utk-polska-trzecia-w-europie-pod-wzgledem-dlugosci-linii-kolejowych
3. https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/studenckie-podroze-z-pkp-intercity.html
Avatar

Anna

Opublikowano:
03 kwi 2025 09:55

Udostępnij

Face Book GoldenLine LinkedIn Twitter Youtube